Стаття яку варто перечитати людям, що курять. Ця стаття написана з відчуттям, що після прочитання Ви можете відписатися від нашої сторінки якщо ви КУРЕЦЬ. Але надіємося на краще.

Всі знають або десь зустрічали  негативні ефекти від куріння. Але як куріння впливає на нашу фізичну активність, потенціал відновлення опорно-рухового апарату та які механізми лежать в основі цього?

Куріння впливає на виконання вправ і фізичну активність як в короткотерміновій та довготермінові перспективі.

Відомо що курці мають більший ризик розвитку онкологічних, серцево-судинних захворювань та захворювань органів дихання.

При виконанні вправ та фізичної активності спостерігається:

-зменшення витривалості

-зменшення фізичної працездатності

-вищий рівень травматизації та ускладнень

 Для досягнення найвищого рівня виконання легені, серце та м’язи вимагають збагаченої киснем крові.

При вдиху табачного диму оксид карбону (один з більш як 4 тис хімікатів, знайдених в тютюні, 50 з яких викликають онкологічні захворювання) зв’язується з еритроцитами.

Зниження оксигенації зменшуватиме фізичну витривалість , а отже важче здійснювати щоденні активності (ходьба, підйоми на сходи)

ССС ( Серцево-судинна система)

Зменшення оксигенації в курців призводить до збільшення ЧСС в спокої на 30%  в порівнянні з таким в некурців, так як серце повинне працювати швидше для достатнього кровообігу і оксигенації. 

І якщо Ваша програма спрямована на зростання силових показників, знижене виконання не буде призводити до реалізації поставлених цілей.

Внаслідок недостатньої оксигенації зменшується здатність курців виконувати вправи та фізичну активність, і ,отже, збільшується ризик ГІА та інфаркту.

Вплив тютюнового диму миттєво викликає різноманітні реакції серця та кровоносних судин. Ефект від диму починається зразу після його вдиху:

Протягом першої хвилини ЧСС збільшується , та може збільшитися на 30% впродовж перших 10 хвилин.

Нікотин стимулює виділення адреналіну, що пришвидшує ЧСС.

Нікотин проходить через гематоенцефалічний бар’єр і чинить негативний ефект на мозковий кровообіг.

У курців спостерігаються специфічні зміни  та збільшений ризик:

-атеросклерозу

-ІХС

-Тромбоутворення

-Інсульту

-Облітеруючого тромбоангіїту

-Гіперліпідемія

-Гіпооксигенація

Дихальна система

-Феноли пошкоджують війчастий епітелій в дихальних шляхах. 

– Згідно досліджень у курців спостергіється зменшене VO2max , і зменшення VO2max корелює з віком. Крім того куріння безпосередньо перед вправами призводить до меншого доступу оксигену на тканинному рівні.

ОРА

Щільність кісток

Результати дослідження Krall et al.(1999) вказують на негативний ефект куріння на мінеральну щільність кісток, що прямо пов’язано з остеопоротичними переломами.  В курців рівень спожитого кальцію в середньому є меншим на 20 мг/д.

Причина зменшення абсорбції кальцію є не цілком вивчена, але науковці пояснюють тим що куріння пошкоджує ворсинки кишківника, які визначають функцію абсорбції. Зменшена можливість абсорбції кальцію призводить до зменшення мінеральної щільності, і тим самим збільшується ризик остеопоротичних переломів під час вправ.

Саркопенія

Сигарети та інші продукти з тютюну пов’язують з розвитком вікової м’язової атрофії (саркопенії). Rom et.al. (2012) здійснили порівняння м’язової маси в однакової вибірки серед курців та некурців. Було доведено, що в курців спостерігалося зменшення м’язової маси в порівнянні з не курцями. Спостерігається вплив на волокна 1 типу. Ця втрата м’язової маси може призвести до меншої продуктивності під час фізичних вправ, і відносно вироблення енергії та ефективності акту дихання.

У контрольованому дослідженні Singh et. al.(2012) використовували вправи на опір для верхньої частини тіла вивчаючи їх вплив на дихання серед вибірки курців-чоловіків. Куріння мало суттєвий вплив на примусовий видих та ЖЄЛ в межах групи курців.

Курці менше займаються

У дослідженні, проведеному Loprinzi & Walker (2015) , порівнювали змінні залежності від нікотину та кількості фізичних вправ на день. Учасників було розділено з урахуванням віку, статі, раси. За допомогою аналізу даних було виявило позитивну кореляцію між вищими рівнями нікотинової залежності та сидячим способом життя у учасників віком 50 років і старших. Дослідження також виявило, що старші учасники більше залежали від нікотину.

У дослідженні, що порівнювало силу м’язів розгиначів спини серед спортсменів-чоловіків до 18 років, курці мали вищий рівень відчуття навантаження та втоми після виконання протоколу вправ (сила вимірювалася за допомогою динамометра)(Adedoyin et. al.,2010). Припускають, що швидша поява втоми в курців може бути пов’язана з окислювальним ураженням м’язових білків та порушенням роботи мітохондрій (Wust et.al.,2008).

Куріння серед  спортсменів має вищі показники м’язової втомлюваності та зниження сили м’язів спини після виконання вправ для м’язів розгиначів спини.

З віком, куріння призводить до фізичної слабкості та зменшення показників балансу. Підтвердженням цього є дослідження Nelson et al (1994), в якому порівнювалися фізичне функціонування серед жінок старше 65 років, в жінок які були курцями спостерігалися менші показники сили, балансу , та нижчі показники виконання завдань на спритність, координацію в порівнянні з жінками такого ж віку некурцями.

Впливаючи на метаболізм та кровообіг, вживання тютюну також призводить до демінералізації кісток. Куріння може збільшити ризик переломів шляхом зменшення кількості естрогену, що сприяє розвитку остеопорозу. Ще один механізм що призводить до збільшення ризику переломів внаслідок куріння, є пригнічення диференціації остеобластів, знижуючи формування нової кісткової тканини (Bernhard et.al.,2007).

Ці фактори впливають спільно, зменшуючи щільність кісткової тканини та збільшуючи ризик переломів.

Серед наших клієнтів та пацієнтів, відмова від тютюну зменшує пошкодження м’язів та кісток, запобігаючи подальшому зниженню та оптимізуючи поточне відновлення функції.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6077562/

В систематичному огляді Ahmad et.al.(2018) було проаналізовано 243 статті, що відповідають критеріям включення впливу нікотину на структури опорно-рухового апарату. Більшість досліджень показали, що куріння негативно впливає на опорно-руховий апарат. У дослідженнях щодо впливу на кістки куріння асоціювалось із зниженням щільності, підвищенням ризику переломів. У дослідженнях суглобів куріння асоціювалось із збільшенням активності захворювань суглобів, поганими функціональними результатами та поганою терапевтичною відповіддю. Також були дані про несприятливий вплив на м’язи, сухожилля, хрящі та зв’язки.

Було небагато досліджень щодо наслідків для опорно-рухового апарату пасивного куріння, відмови від куріння або інших видів куріння, таких як електронні сигарети.

Було знайдено 10 систематичних оглядів впливу табаку на різні компоненти ОРА.  

Huang et.al.(2016) в систематичному огляді аналізували зв’язок між курінням та утворенням грижі в поперековому відділі хребта. Було проаналізовано 12 досліджень когортних та  case–control. Результати були подані в довірчих інтервалах та свідчать, що куріння сприяє утворенню гриж в поперековому відділі хребта.

Три систематичні огляди свідчили що куріння пов’язане з негативними постоперативними результатами на зв’язки коліна (Kanneganti et.al.,2012), більший ризик ускладнень після реконструкції ПХЗ (Novikovet.al.,2016), і повільніше загоєння після операцій на ротаторній манжеті плеча(Santiago-Torres et.al.,2015)

Тютюн та скелетні м’язи

Два дослідження вказують на зв’язок між курінням та анатомією скелетних м’язів. У перехресному дослідженні повідомлялося, що у курців зменшена кількість м’язових волокон типу I та IIa, ніж у некурців, що свідчать про те, що скелетні м’язи курців піддаються атрофії окислювальних волокон. В проспективному когортному дослідженні чоловіків, повідомляється, що сила  прямого м’язу стегна (RFVOL) на початковому рівні (попередня підготовка) був меншим у курців, ніж у некурців, хоча сила значно збільшувалася під час тренувань, і внаслідок цих авторів припускали, що тренування змінило вплив куріння.

Отже, фізичним терапевтам потрібно знати про потенційні наслідки в курців на структури та функції опорно-рухового апарату, а також враховувати при процесі фізичної терапії на якість і терміни відновлення та інформувати з цього приводу пацієнтів.

Підготував: Тарас Панасевич

Використані джерела

Santiago-Torres J., Flanigan D. C., Butler R. B., Bishop J. Y. The effect of smoking on rotator cuff and glenoid labrum surgery: A systematic review. The American Journal of Sports Medicine. 2015;43(3):745–751. doi: 10.1177/0363546514533776. 

Novikov D. A., Swensen S. J., Buza J. A., Gidumal R. H., Strauss E. J. The effect of smoking on ACL reconstruction: a systematic review. The Physician and Sportsmedicine. 2016;44(4):335–341. doi: 10.1080/00913847.2016.1216239.

Kanneganti P., Harris J. D., Brophy R. H., Carey J. L., Lattermann C., Flanigan D. C. The effect of smoking on ligament and cartilage surgery in the knee: A systematic review. The American Journal of Sports Medicine. 2012;40(12):2872–2878. doi: 10.1177/0363546512458223. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

Huang W., Qian Y., Zheng K., Yu L., Yu X. Is smoking a risk factor for lumbar disc herniation? European Spine Journal. 2016;25(1):168–176. doi: 10.1007/s00586-015-4103-y. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

Bernhard D , Moser C, Backovic A, Wick G. Cigarette smoke: an aging accelerator?Exp Gerontol. 2007;42:160–165.

Adedoyin RA , Mbada CE, Odiachi AM, et al. . Differences in back extensor muscles fatiguability for smoking and non-smoking athletes. Isokinet Exerc Sci. 2010;18:149–155.

Barreiro E Peinado  VI , Galdiz JB et al. . Cigarette-smoke induced oxidative stress: a role in chroinic obstructive pulmonary disease skeletal muscle dysfunction.

Krall EA, Dawson-Hughes B. Smoking increases bone loss and decreases intestinal calcium absorption. J Bone Miner Res 1999;14:215–20. doi: 10.1359/jbmr.1999.14.2.215

Rom O, Kaisari S, Aizenbud D, Reznick A. Identification of possible cigarette smoke constituents responsible for muscle catabolism. J Muscle R and Cell Motility 2012;33(3):199-208. doi:10.1007/s10974-012-9299-4

 Singh VP, Jani H, John V, Singh P, Joseley T. Effects of upper body resistance training on pulmonary functions in sedentary male smokers. Lung India : Official Organ of Indian Chest Society 2011:28(3);169–73. doi: 10.4103/0970-2113.83971

 Loprinzi PD, Walker JF. Nicotine dependence, physical activity, and sedentary behavior among adult smokers. North American Journal of Medical Sciences 2015:7(3);94-9. doi: 10.4103/1947-2714.153920

Wust RC , Morse CI, Haan A, et al. . Skeletal muscle properties and fatigue resistance in relation to smoking history. Eur J Appl Physiol. 2008;104:103–110.

Nelson HD , Nevitt MC, Scott JC, et al. . Smoking, alcohol and neuromuscular and physical function of older women: study of osteoporotic fractures research group. JAMA. 1994;272:1825–1831.

error: