Допустиме осьове навантаження характеризується кількістю ваги тіла яку пацієнт може прикласти на уражену кінцівку після травми або операції.

Це часто визначається лікарем і залежить від ступеня травми, стадії загоєння та типу операції. Лікарями та фізичними терапевтами загальновизнаними є наступні рівні навантаження.

Без осьового навантаження

Це означає, що уражена кінцівка не торкається землі під час стояння або ходьби. Наприклад, пацієнт, який використовує допоміжний засіб, наприклад милиці або ходунки, тримає уражену ногу в повітрі під час переміщення.

Мінімальне осьове навантаження

Застосування мінімального осьового навантаження через передню частину стопи (опиратись на пальці) під час ходьби. Це дозволяє пацієнту мати певний ступінь рівноваги, уникаючи значного навантаження на уражену кінцівку. Використовується допоміжний засіб, наприклад, ходунки або дві милиці.

Часткове осьове навантаження

Пацієнт може навантажувати уражену кінцівку, як правило, на 25%, 50% і 75% відсотків від його ваги. Як ці відсотки визначити? Визначити відсотки можна за допомогою ваги для ванної кімнати, їх можна використовувати як простий, але точний інструмент, щоб допомогти пацієнтам оцінити відповідну кількість ваги під час стояння та ходьби. Залежно від дозволеного рівня часткового осьового навантаження можна використовувати ходунки, одну милицю, дві милиці або тростину.

Толерантне осьове навантаження

Це означає максимальне навантаження на уражену ногу за умови, що пацієнт не відчуває нестерпного болю. Хоча допускається певний дискомфорт, слід подбати про те, щоб пацієнт ходив з правильною біомеханікою. Як і у випадку з частковим осьовим навантаженням, можна використовувати допоміжні засоби такі, як ходунки, одну милицю, дві милиці або тростину.

Повне осьове навантаження

Це означає, що можна давати максимальне 100% навантаження на уражену кінцівку під час стояння або під час ходьби. Знову ж таки, важливо ходити з правильною біомеханікою, навіть якщо під час ходьби може виникнути певний дискомфорт. На цьому рівні не використовується допоміжний засіб.

Підготував: Юра Мельник

Джерела: Therapeutic exercise: Foundations and Techniques l 6th edition, Colby, Kisner

error: