Як фізичні вправи впливають на депресивні розлади?

Згідно даних журналу BMJ (British Medical Journal) депресивні розлади є основною причиною інвалідності в усьому світі (1) , і цікавий факт, що він знижує задоволеність життям більше, ніж борги, розлучення та діабет (2), загострює супутні захворювання такі як хвороби серця, тривогу та рак.

Терапевтичні вправи досить ефективні при депресії і можуть зменшити кількість суїцидальних спроб. 

Мета-аналіз, проведений Heissel і співавт. (2023), показали, що контрольовані, групові або негрупові аеробні вправи помірної або високої  інтенсивності чи вправи з обтяженням зменшують симптоми депресії. 

Ще один мета-аналіз (Fabiano, 2023) показав, що фізичні вправи знижують кількість спроб самогубства серед людей з психічними або фізичними захворюваннями. Усунення психологічних бар’єрів має велике значення для регулярного виконання вправ. Для людей з депресією це, в першу чергу, відсутність мотивації або швидка її втрата. Тому питання полягає в тому як заохотити людину з ДР до фізичних вправ?

Хоча мета-аналіз виявив позитивний ефект від лікувальних програм, що включають фізичні вправи, вони в основному були учасниками, які отримували професійну підтримку (Heissel, 2023; Fabiano, 2023). Необхідно використовувати методи зміни поведінки, адаптовані до кожного етапу лікувальної програми, щоб прискорити початок занять і прихильність до них. Також потрібно регулярно оцінювати прогрес, при необхідності коригувати вибрані стратегії та забезпечувати позитивне підкріплення. 

Fortier і його колеги (2020) підготували практичний посібник із фізичних вправ для людей, які страждають на депресію (Evidence-based recommendations to assist adults with depression to become lifelong movers). Вибір вправ підвищує прихильність до лікування. Клініцисти повинні визначати частоту, інтенсивність, час і тип вправ (Reed, 2016). Аеробні або силові вправи помірної або високої інтенсивності протягом 30-60 хвилин 3-5 разів на тиждень дають позитивний ефект (Ross, 2023). Хоча будь-яка фізична активність краще, ніж її відсутність (Fortier, 2020), контроль фізичного терапевта може максимально посилити ефект від терапії (Heissel, 2023).

НАЙГОЛОВНІШЕ, пацієнти повинні брати участь у виборі вправ (Fortier, 2020), це підвищує прихильність до лікування. 

Фізичні вправи безпечні! Звісно, перед початком тренувань пацієнти повинні бути оцінені на предмет супутніх захворювань, наприклад, стан серцево-судинної системи, передбачуваних травм або будь-яких функціональних порушень, які підвищують ризики ускладнень (Reed, 2016).

Для розуміння рівнів інтенсивності фізичної активності та норми для підтримання оптимального рівня здоров’я дорослої особи наводимо інфографіку нижче.

Пам’ятайте будь-яка активність краща за її відсутність!!

  1. World Health Organization. Depression. 2020 [cited 2020 Mar 12]. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression
  2. Birkjær M, Kaats M, Rubio A. Wellbeing adjusted life years: A universal metric to quantify the happiness return on investment. Happiness Research Institute; 2020. https://www.happinessresearchinstitute.com/waly-report

Підготував: Тарас Панасевич

error: