Стрес перелом надколінка 

Травматичні переломи надколінкалегко діагностуються. Проте стресові травми потенційно можуть виникнути (хоча рідко) у пацієнтів із поганим станом кістки, низькою мінеральною щільністю кісткової тканини, а також у пацієнтів, які мають проблеми під час реабілітації після хірургічного втручання на надколінку та стегнової кістки з порушенням механізму розгинання. На рисунку 1 нижче пошкодження дистального полюса прогресувало і завершилося повним переломом дистального полюса. 

Обстеження: Може проявлятися реактивним випотом у суглоб. Місцевий набряк м’яких тканин, препателляра, спостерігається  вогнищевий біль внаслідок запалення окістя. Ці пацієнти, швидше за все, не зможуть присісти або підстрибнути на одній нозі, і вони можуть мати порушену функціональність (наприклад, труднощі підйому по сходах). Оцініть будь-яку «затримку розгинання», якщо вона дуже болюча (наприклад, підйом прямої ноги проти опору).

https://www.physio-network.com/wp-content/uploads/2022/02/figure3-e1644821809757.png

Рис. 1

https://www.physio-network.com/wp-content/uploads/2022/02/figure4-e1644821748709.png

Патологія блоковидної вирізки. 

Ймовірно, це одна з найпоширеніших патологій у цьому списку, але недооцінюється той факт, що ультразвук може оцінити поверхні суглобів – повне згинання колінного суглоба оголює значну частину вирізки. Він може оцінити остеоартрит, остеохондральні дефекти та морфологію. На рисунку 2 нижче показаний один пацієнт із диспластичним блоком. На рисунку 3 показано ще одне зображення з великими хондральними змінами. Він також може виявити хондрокальциноз (рисунок 4), який зазвичай вражає хрящ надколінка – явище, яке спостерігається при псевдоподагрі та гемохроматозі.

Обстеження: Це проявляється у вигляді змінного, дифузного ретро- або супрапателярного болю з випотом. Біль при стисненні надколінка, ковзанні та тесті Кларка (хоча пам’ятайте, що це болить у багатьох людей, навіть без патології). (Остео)хондральний дефект – передбачуваний біль під час згинання колінного суглоба під певним кутом і зсув у контралатеральний бік під час присідання. Інколи відчутна чутливість у вирізці при згинанні коліна або в парапателярних сумках.

https://www.physio-network.com/wp-content/uploads/2022/02/figure5-e1644822574739.png

Рис. 2

https://www.physio-network.com/wp-content/uploads/2022/02/figure6-e1644822629171.png

Рис. 3

https://www.physio-network.com/wp-content/uploads/2022/02/figure7-e1644822668900.png

Рис.4

Утримувач надколінка

Ми схильні ігнорувати це, але патологічні зміни та потовщення можуть вказувати на ширшу патологію (наприклад, хронічну пателлофеморальну нестабільність). Цілісність медіальної пателлофеморальної зв’язки (MPFL) можна оцінити в умовах гострого вивиху надколінка. Дуже рідко вони можуть викликати біль від навантаженням (наприклад, у цьому випадку кальцифікації латерального утримувача, рис. 5). 

Обстеження: Атипова вогнищева болючість на медіальній або латеральній межі надколінка; може бути «кісткове» відчутне потовщення (кальцифікація). Біль при функціональному навантаженні на пателлофеморальний суглоб, що локалізується в проекції утримувача. Можливі супутні ознаки болю в колінно-стегновому суглобі та симптоми хронічної нестабільності/епізодів підвивиху або попереднього травматичного вивиху.

image

рис. 5

image

Двороздільний надколінник.

Це надколінок з незрощеним центром окостеніння, який найчастіше знаходиться зверху латерально. Як правило, протікає безсимптомно і зазвичай виявляються випадково під час візуалізації, але у 2% можуть викликати симптоми. Синхондроз («суглоб») між надколінком та кісточкою може запалюватися внаслідок перевантаження (наприклад, стрибків або інтенсивних видів спорту) або прямої травми надколінка (що робить кісточку нестабільною). Двосторонню морфологію можна легко визначити на УЗД та рентгенівському знімку, але її можна сплутати з переломом надколінка. На зображеннях МРТ (рис. 6 і 7) видно кістковий набряк у фрагменті та навколо синхондроза, що свідчить про його симптоматику.

Обстеження: Клінічні ознаки можуть значною мірою збігатися з переломом надколінка, як описано вище. Біль під час присідань, стрибків, стрибків – зниження потужності. Хворобливість у верхньолатеральному полюсі; можливий вогнищевий набряк.

image

рис. 6

image

Рис. 7

Підготував: Тарас Панасевич

Зареєструватися на вебінар 24 та 26 лютого на тему «Фізична терапія при пателофеморальному больовому синдромі».

Реєстрація: https://forms.gle/Jcb3u3fBaivAaMH16

error: