Профілактика травм важлива для здоров’я кожного спортсмена. Травмовані спортсмени, не показують максимальний результат своїх фізичних можливостей або взагалі не можуть займатися спортом. Наприклад, більшість травм надп’ятково-гомілкового суглобу, які трапляються у футболі, призводять до повної неможливості брати участь у тренуванні та змаганнях (d’Hooghe, Pieter, Kerkhoffs, Gino, 2014);
Ефективна профілактика травм надп’ятково-гомілкового суглобу вимагає системного підходу (Mechelen, Hlobil, Kemper, 1992). Основні причини, що призводять до травм надп’ятково-гомілкового суглобу, є багатофакторними і можуть відрізнятися у різних спортсменів (Meeuwisse, Tyreman, Hagel, Emery, 2007). Таким чином, ефективна профілактика передбачає індивідуальний підхід для подолання ключових ризиків та факторів ризику. Однак, з практичного підходу – особливо, коли це стосується командного виду спорту як футболу – індивідуальне зусилля, щодо запобігання травм виявляється проблемним. На професійному рівні основним підходом має бути індивідуальна програма з детальним аналізом окремих факторів ризику. Для спортсменів аматорів та професіоналів – мета профілактики однакова: усунути можливу причину яка може призвести до травми і, отже, запобігти травмуванню (d’Hooghe, Pieter, Kerkhoffs, Gino, 2014).
Визначення профілактичних заходів та їх потенційних наслідків по часовій шкалі дозволяє поетапно підходити до профілактики.
Профілактика може застосовуватись на різних рівнях:
- Первинна профілактика. Попередити травмування або зменшити його вплив. Первинна профілактика може включати профілактичні заходи без наявності попередньої травми.
- Вторинна профілактика. Швидко діагностувати та лікувати травму, щоб зменшити клінічні симптоми та важкість травми. Вторинна профілактика важлива для зменшення ризику повторного ушкодження. Точна і швидка діагностика та правильне лікування мають вирішальне значення для успіху на цій фазі.
- Третинна профілактика. Обмежувати довгострокові наслідки травми, сприяючи одужанню. Третинна профілактика може бути описана, як довготривала реабілітація.
Ці три рівні профілактики також можна розмістити у так званій матриці Хаддона. Ця матриця спочатку була змодельована на зіткненнях транспортних засобів, але була адаптована таким чином, щоб вона була застосована при спортивних травмах (Bahr,, Krosshaug, 2005; Haddon, 1972).
Фаза до травми складається з основних профілактичних заходів, які гарантують, що спортсмен утримається від загрозливої ситуації (травми).
Фаза травми являє собою заходи, які будуть запобігти подальшому травмуванню спортсмена у разі виникнення загрозивої ситуації (травми).
Фаза після травми складається із вторинних та третинних профілактичних заходів, які зменшують негайні короткострокові та довгострокові наслідки травми.
Запобігання | Травма | Наслідки | |
Спортсмен | Техніка; Чесна гра | Фізична терапія | |
Навколишнє середовище | Ігрова поверхня | Надання медичних послуг | |
Обладнання | Відповідне взуття | Спортивний тейп, ортез |
Таблиця 1. Приклад завершеної матриці Хаддона для гострих пошкоджень бокових зв’язок надп’ятково-гомілкового суглоба.
Приклад завершеної матриці Хаддона для гострих ушкоджень бокових зв’язок надп’ятково-гомілкового суглоба (розтягнення) у футболі представлено в таблиці 1. Як видно з таблиці, не завжди можливо або потрібно застосувати всі складові. Така матриця може бути використана при різних специфічних травмах тренерами та медичним персоналом у спортивних клубах. Це сприяє встановленню різнобічних профілактичних підходів, застосовуваних до ситуації команди чи клубу.
Підготував: Юра Мельник
Фото: https://newsopener.com/soccer-news/neymar-set-to-miss-both-brazil-world-cup-qualifiers/
Джерела
- Bahr R, Krosshaug T (2005) Understanding injury mechanism; a key component of preventing injuries in sport. Br J Sports Med 39(6):324–329
- Haddon W (1972) A logical framework for categorizing highway safety phenomena and activity. J Traum 12:193–207
- Meeuwisse WH, Tyreman H, Hagel B, Emery CA (2007) Dynamic model of etiology in sport injury: the recursive nature of risk and causation. Clin J Sports Med 17:215–291
- The Ankle in Football (Sports and Traumatology) by Pieter P.R.N. D’Hooghe (Editor), Gino M.M.J. Kerkhoffs (Editor) Published April 2nd 2014 by Springer, 339 pages.
- Van Mechelen W, Hlobil H, Kemper HC (1992) Incidence, severity, aetiology and prevention of sports injuries. A review of concepts. Sports Med 14(2):82–99