Силове тренування — це тип фізичних вправ, заснованих на застосуванні протидії для стимуляції м’язового скорочення, що збільшує силу, анаеробну витривалість і розмір скелетних м’язів. Воно також відоме як тренування із опором та показане для гіпертрофії м’язів, покращення спортивних показників, а також протягом останніх десятиліть цей тип тренувань використовується як засіб для зміцнення здоров’я та профілактики захворювань. Окрім цього силове тренування застосовують в програмах фізичної терапії. Одним з наслідків перенесених травм чи захворювань є втрата силових показників відповідних функціональних груп м’язів. Завдання фізичної терапії полягає у відновленні сили м’язів задля повернення звичної повсякденної активності пацієнта.
У таблиці нижче запропоновано ряд авторських програм силового тренування. Відсутність належної кількості якісних наукових досліджень, які порівнюють між собою дві програми тренування створює труднощі вибору. У дослідженні Fish et al. порівнювали програми DeLorme та Oxford, і не виявили значних відмінностей в збільшенні сили. Da Silva et al. (2010) провели дослідження, де порівнювали згадані дві програми вище. Результати дослідження вказують на відсутність значущих відмінностей в прирості силових показників. Науковці зазначають про збільшення м’язової сили та низького рівня отримання травми при реалізації обох програм.
![](https://rehabprime.com/wp-content/uploads/2022/05/9F01BF55-0798-46B0-BC9C-044E69338B08-1024x750.jpeg)
Підбір програми силового тренування фізичним терапевтом залежить від принципу адекватності фізичного навантаження, яке в свою чергу залежить від грамотного його дозування. Дозування фізичного навантаження регламентується співвідношенням обсягу (к-сть підходів, к-сть вправ, тривалістю виконання) та інтенсивності (величина обтяження, амплітуда виконання, темп і т.д.) фізичного навантаження. Дозування фізичного навантаження повинно відбуватися згідно принципу індивідуалізації, який включає врахування протипоказів та застереження щодо відповідних перенесених травм чи захворювань, об’єму і типу ушкоджених структур опорно-рухового апарату, вікових особливостей, стадії загоєння та інше. Отже, рекомендуємо використовувати готові авторські програми як орієнтири при розробці індивідуальної програми в кожному конкретному клінічному випадку.
Підготував: Тарас Панасевич
![](https://rehabprime.com/wp-content/uploads/2022/05/0BEF3168-24A4-480D-8325-B28B10931EF9-1024x714.jpeg)