Вплив алкоголю на виконання вправ?
Алкоголь може мати багато впливів на виконання фізичних вправ, тому важливо розрізняти вплив хронічного вживання, помірного вживання та зловживання.
Дослідження показали, що алкоголь посилює вивільнення дофаміну в людському мозку, викликаючи відчуття розслаблення та щастя.;)
Вплив алкоголю на спортивне виконання:
* Порушує рухові навички та знижує силу, і спринтерську продуктивність.
*Алкоголь уповільнює час реакції та погіршує точність, рівновагу, координацію рук і очей, точність, рівновагу, судження, обробку інформації, концентрацію, витривалість, силу, потужність і швидкість на термін до 72 годин (три дні).
*Уповільнює відновлення. Алкоголь може заважати відновленню, затримуючи відновлення м’язів.
*Вживання алкоголю може призвести до збільшення накопичення жиру в організмі через зберігання етанолу у вигляді жиру.
*Стимулююча дія алкоголю також може призвести до збільшення споживання калорій і, отже, загального збільшення ваги.
*Алкоголь може перешкоджати режиму сну, скорочуючи час, проведений у глибокому, спокійному сні
Як? Коли?
Чи може алкоголь впливати на спортивні результати та рівень фізичної активності?
Незалежно від того, чи любите ви звичайні фізичні вправи, щодня займаєтеся в тренажерному залі або берете участь у змаганнях, корисно розуміти вплив алкоголю на спортивні результати та фізичну форму.
Алкоголь може бути шкідливим для ваших спортивних результатів. Є кілька основних причин:
Алкоголь викликає зневоднення.
Алкоголь є діуретиком. Вживання алкоголю може призвести до зневоднення, оскільки алкоголь зменшує кількість рідини, яку поглинають наші нирки.
При вживанні алкоголю, пригнічується виділення антидіуретичного гормону(АДГ), що призводить до того, що менше рідини всмоктується назад у нефронах нирок. Це призводить до збільшення кількості сечі, до більш частого сечовипускання. В той час фізичні вправи змушують нас пітніти, оскільки температура нашого тіла підвищується. Таким чином, разом потовиділення та сечогінний ефект алкоголю роблять зневоднення більш імовірним.
Важливо пити багато води, щоб компенсувати втрату рідини під час фізичної активності. І якщо ви п’єте будь-який алкоголь після тренування, пийте додаткову кількість води, щоб запобігти зневодненню.
Вживання алкоголю збільшує об’єм крові та плазми, що, у свою чергу, підвищує артеріальний тиск. Подібний ефект мають фізичні вправи: стимулюється симпатична нервова система, що призводить до звуження судин і, зрештою, підвищення артеріального тиску, збільшується ЧСС.
Щоб займатися безпечними вправами, важливо заздалегідь не підвищувати тиск. Дослідження рекомендують зменшити споживання алкоголю, щоб підтримувати здоровий і безпечний рівень артеріального тиску. Так само небезпечно вживати алкоголь до або під час тренування, оскільки рівень артеріального тиску може піднятися до небезпечного рівня.
Дослідження El-Sayed MS (2001) показали, що алкоголь, який вживається після тренування, має багато негативних наслідків на відновлення.
При вживанні помірної дози алкоголю через годину після тренування спостерігалася затримка нормального відновлення в’язкості плазми та фібриногену плазми, а також значна затримка повернення рівня агрегації тромбоцитів до нормального стану.
Вплив на м’язову тканину
*Вживання алкоголю запобігає функціонуванню м’язів, порушуючи зв’язок збудження/скорочення через інгібування кальцієвих каналів у сарколемі.
*Доведено, що вживання алкоголю після тренування гальмує необхідний процес відновлення та адаптації. Дослідження показують, що вживання великої кількості алкоголю пригнічує синтез міофібрилярних білків під час відновлення після безперервних або періодичних високоінтенсивних вправ. Це пригнічення анаболічної реакції скелетних м’язів, необхідної для адаптації, відновлення та регенерації м’язів, ймовірно, спричинене окислювальним стресом і запаленням, спричиненими вживанням алкоголю.
The American College of Sports Medicine (ACSM) стверджує, що вживання алкоголю негативно вплине на психомоторні навички спортсмена та його здатність обробляти інформацію для швидкої адаптації в спорті.
Як щодо реабілітації?
Під час роботи з пацієнтом, який вживає алкоголь, фізічним терапевтам важливо пам’ятати про вплив алкоголю на артеріальний тиск, рівень глюкози в крові, частоту серцевих скорочень, когнітивні функції та використання субстрату скелетних м’язів. Тому важливо тримати під контролем ці показники.
1. El-Sayed MS. Adverse effects of alcohol ingestion post exercise on blood rheological variables during recovery. Clinical Hemorheology and Microcirculation 2001:24(4):227-232.