На мою думку кінезіологія одна з найважливіших дисциплін, яка є фундаментом для всіх подальших знань, досвіду, та критичного аналізу втручання.

Студенти вивчають осі та площини з перших пар в університеті, а далі нашаровують функціональну анатомію. І це ВАЖЛИВІ ЗНАННЯ.

Але до звичних всім площин можна додати площину в Scaption, “працює на нас”.

Термін “scaption” був вперше введений у 1991 році, і означало скорочення м’язів, піднімання верхньої кінцівки в площині лопатки.

Відомо що лопатка приймає участь в плечо-лопатковому ритмі, і тут важливо саме положення лопатки, адже її бічний край нахилений вперед на 30 градусів. Враховуючи це, для звичайної ротації лопатки вгору по грудній клітці при підніманні руки, рух кінцівки  відбувається попереду фронтальної площини.

Ця позиція відповідає нормальній анатомії плечового суглоба.

При наявності проблем плечового суглоба важливим є обстеження лопатки наприклад на наявність дискінезій (https://rehabprime.com/scapular-dyskinesia/)

Фізичні терапевти часто використовують рух в Scaption для оцінки та й для самого втручання. Це особливо важливо для оцінки функції лопатки.

Піднімання в площині лопатки (Scaption) часто вводиться в реабілітаційні програми, коли пацієнт починає активно піднімати кінцівку у відкритому кінетичному ланцюзі. Sciascia та ін.(2012) показали, що під час руху в цій площині рівні активації були більшими для таких м’язів, як надостний, підостний та передній зубчастий м’яз.

Оскільки вправи в площин Scaption передбачають одночасно активність м’язів ротаторної манжети і переднього зубчастого м’язу, їх можна вважати хорошим тренуванням стабільності плечей через координацію м’язів.

Підготував: Тарас Панасевич

  1. “Electromyographical comparison of four common shoulder exercises in unstable and stable shoulders” SCIASCIA A,KUSCHINSKY N,NITZ AJ,MAIR SD,UHL T. Rehabilitation Research and Practice Volume 2012, 
error: