Правило опуклості-вгнутості Фредді Калтернборна викладається у багатьох фізіологічних школах по всьому світу, але чи витримує його концепція перевірку часом і доказами або вона є хибною, як і багато інших концепцій?

Згідно з правилом опуклості-вгнутості є два принципи, які потрібно пам’ятати:

Коли опукла поверхня (наприклад, головка плечової кістки) рухається по стійкій увігнутій поверхні (суглобова западина лопатки), ковзання опуклою суглобової поверхні відбувається в напрямку, протилежному руху кісткового важеля (тобто плечової кістки) (Schomacher, 2009).

Коли увігнута поверхня (наприклад, великогомілкова кістка) рухається по стійкій опуклій поверхні (стегнова кістка), ковзання відбувається в тому ж напрямку, що і тіло кістки (Schomacher, 2009).

Чи відбувається обертання і ковзання в суглобі відповідно до цього правила?

Scarvell і співавт. (2019) виявили, що згинання коліна насправді пов’язане з задньої трансляцією виростків стегнової кістки – що суперечить правилу опуклості-вгнутості. Те ж саме простежується і в іншому дослідженні Bayens  et al. (2006) виявили задню трансляцію головки променевої кістки під час супінації в проксимальному променево-ліктьовому суглобі, в той же час як правило опуклості-вгнутості говорить про  переднє ковзання головки променевої кістки.

Чи дозволяє це правило визначити, в якому напрямку ми повинні мобілізувати суглоб?

У 2007 році Johnson і колеги провели дослідження за участю пацієнтів з адгезивним капсулітом плеча. Грунтуючись на правилі опуклості-вгнутості, автори припускали, що при зовнішній ротації плеча (той рух, який найбільш обмежений у пацієнтів з адгезивним капсулітом) опукла частина суглоба (головка плечової кістки) буде ковзати вперед і обертатися назад по увігнутої частини (в даному випадку суглобова западина лопатки). Вчені припускали, що дотримуючись цього правила, їм доведеться виконувати задньо-переднє ковзання (в передньому напрямку), щоб поліпшити зовнішню ротацію плеча. Таким чином, одна група виконувала задньо-переднє ковзання, в той час як контрольна група виконувала ковзання спереду-назад, тобто передньо-заднє ковзання. Результати були наступними,-  у  першій групі збільшилась зовнішня ротація всього на 3 градуси, в той час як контрольні групі зріс аналогічний рух на 31.3 градус! Хоча перша група отримувала мобілізацію відповідно до правила опуклості-вгнутості, техніка мобілізаційного ковзання дозаду була більш ефективною для збільшення зовнішньої ротації у пацієнтів з адгезивним капсулітом. В обох групах спостерігалося значне зменшення болю.

Як можна пояснити це?

По-перше, правило опуклості-вгнутості  описує артрокінематичний рух тільки з точки зору обертання і ковзання в суглобі, але це далеко не всі змінні. І потім, Neuman (2012) вказує, що це правило ніколи не призначалося для визначення напрямку мобілізації, яка б найкращим чином збільшило рух в конкретному напрямку. Правило просто описує артрокінематичний патерн, який мінімізує внутрішню міграцію центру опуклого елемента в напрямку обертання.

Автор: Тарас Панасевич

Використані джерела:

Baeyens JP, Van Roy P, Clarys JP. Intra-articular kinematics of the normal glenohumeral joint in the late preparatory phase of throwing: Kaltenborn’s rule revisited. Ergonomics. 2000 Oct 1;43(10):1726-37.

Baeyens JP, Van Glabbeek F, Goossens M, Gielen J, Van Roy P, Clarys JP. In vivo 3D arthrokinematics of the proximal and distal radioulnar joints during active pronation and supination. Clinical Biomechanics. 2006 Jan 1;21:S9-12.

Neumann DA. The convex-concave rules of arthrokinematics: flawed or perhaps just misinterpreted?.

Schomacher J. The convex-concave rule and the lever law. Manual therapy. 2009 Oct;14(5):579.

Johnson AJ, Godges JJ, Zimmerman GJ, Ounanian LL. The effect of anterior versus posterior glide joint mobilization on external rotation range of motion in patients with shoulder adhesive capsulitis. journal of orthopaedic & sports physical therapy. 2007 Mar;37(3):88-99.

Scarvell JM, Hribar N, Galvin CR, Pickering MR, Perriman DM, Lynch JT, Smith PN. Analysis of kneeling by medical imaging shows the femur moves back to the posterior rim of the tibial plateau, prompting review of the concave-convex rule. Physical therapy. 2019 Mar 1;99(3):311-8.

Вебінар за донат

"Типові помилки у фізичній терапії при роботі з мінно-вибуховою травмою"

20 травня
19:00-21:00 + запитання .

Реєстрація
https://forms.gle/rnjAQwt9JS4wUzEM7

This will close in 0 seconds

error: